Záclony

Záclony jsou specifickým druhem textilií, které se používají hlavně v bytech a domech a slouží zejména k tomu, aby do místnosti nebylo zvenku vidět. Mohou být také pěkným doplňkem do našeho pokoje, který dotvoří a podtrhne jeho celkový vzhled. Obvykle bývají záclony buď poloprůhledné či průhledné. Často bývají krajkované, nebo mohou být potištěné různými obrázky. S motivy kreslených obrázků se dělají především dětské záclony.

Kuchyně fotogalerie jsou velice zajímavé. Kuchyně je místnost v lidském obydlí, která slouží k přípravě jídla a ve které probíhá jeho úprava. Koupelny fotogalerie jako inspirace pro vás a váš byt.

Záclony a jejich hlavní přednosti

Jaké jsou největší plusy používání záclon? Asi hlavní předností záclon, kvůli které si je kupuje většina lidí je fakt, že zakrývají okna a chrání naše soukromí. Díky záclonám tak do naší místnosti není vidět zvenku, což ocení hlavně lidé, kteří bydlí třeba v přízemí nebo v nižších patrech domů. Dalším plusem záclon je také skutečnost, že částečně omezují hluk. No a např. v dětských pokojích pak záclony s obrázkovými motivy dotvářejí celkovou image pokojíčku a jsou tak často především krásným doplňkem. Výhodou je navíc také relativně snadná údržba – záclony obvykle nemusíme žehlit a prát se nemusejí tak často jako jiné textilie.

Katastr nemovitostí nahlížení online je web obsahující užitečné informace. Nahlížení do katastru nemovitostí online pro každého. Potřebujete nové vchodové dveře pro svůj dům?

Záclony a jejich nevýhody

Kromě pozitiv ale mají záclony také některá negativa. Patří mezi ně např. to, že hodně zadržují prach, ale i skutečnost, že hodně stíní (to však ale na druhou stranu může být v některých obdobích naopak předností).

Jakým způsobem se záclony vyrábějí?

–        pletením – na osnovních pletacích stojích se dělá až kolem 80 procent všech záclonovin. Pletené záclony se vyrábějí až do šířky pěti metrů. Mezi nejznámější druhy patří mřížkový tyl, organza, vypalovaná krajka nebo pletené brožé.

–        tkaním – tkané záclony se vyrábějí na bezčlunkových strojích s šířkou 145 cm. Patří mezi ně např. oblíbený voál, dále pak mušelín, ažůr, perlinka, etamín nebo kloké.

–        paličkováním – paličkované záclony se dělají na speciálních bobinetových strojích, vybavených alespoň třemi systémy vedení nití. Na těchto strojích se také dají imitovat ručně paličkované vzácné krajky.

–        háčkováním – dříve se háčkovací stroje hodně používaly, dnes už se na nich dělá jen velmi malá část záclon.

–        proplétáním – speciální technologie pro výrobu záclon, v Evropě se ale prakticky nepoužívá.

Jak vybrat ty správné záclony do naší domácnosti?

Při výběru nové záclony do našeho domu nebo bytu musíme myslet hned na několik faktorů. Prvním z nich je to, do které místnosti budeme záclonu kupovat. Jiný typ záclony se hodí do obývacího pokoje, jiný do kuchyně a jiný např. do dětského pokoje. Další důležitá věc je rozměr záclony. Ještě před nákupem nesmíme zapomenout si pečlivě změřit, jak velkou budeme záclonu potřebovat. Před měřením se nejdříve musíme rozhodnout, kam až má naše nová záclona sahat – jestli ji chceme mít jen po parapet nebo aby sahala až na zem. Musíme si také uvědomit, že pokud záclona zakrývá topení, utratíme za něj více peněz, takže i na tento fakt je třeba myslet. Pak si tedy změříme šíři záclony, kterou měříme od garnýže až po místo kam má dosahovat. Následuje měření délky záclony. Tu zjistíme tak, že si změříme délku garnýže (šířku okna), na kterou bude záclona pověšena. Zároveň při tom musíme vzít v úvahu i nařasení této záclony – záleží jen na nás, jestli ji vůbec budeme chtít nařasit a pokud ano, tak jak moc. Na závěr ještě můžeme pro jistotu přidat pár centimetrů na začištění stran a máme délku změřenou.

Jak vyprat záclony?

Stejně jako jiné druhy textilií, i záclony je třeba čas od času vyprat. Sice je není nutné prát tak často jako běžné prádlo, ale když už je dáme do pračky, chceme aby byly krásně bílé a čisté. Jak to udělat, aby po vyprání byly naše záclony zářivě bílé a vypadaly jako nové? Jedním z tipů, který nám může pomoci, je ještě před samotným praním záclony namočit alespoň na hodinu do roztoku vody a krystalické nebo sypké sody. Napustíme do vany cca deset litrů teplé vody a rozpustíme v ní asi 500 gramů sody. Do tohoto roztoku záclony namočíme a díky tomu se nám ze záclon odstraní případný prach, usazeniny nebo stopy po kouři. Pak záclony vymácháme v čisté vodě a teprve pak je dáme do pračky. Další možností je použití soli. Pokud máme záclony hodně špinavé a zažloutlé, namočíme je nejdříve do roztoku slané vody a pak je necháme na několik hodin odležet. Potom je ještě vymácháme a pak už je můžeme dát do pračky. Posledním tipem pro čistší a bělejší záclony je přidání jedlé sody nebo prášku do pečiva přímo do pracího prostředku. Při nasypání pracího prášku do pračky k němu přidáme jeden balíček prášku do pečiva nebo trochu jedlé sody a po vyprání budou záclony krásně čisté a bílé.

Jak správně pověsit záclony?

Věšení záclon nepatří mezi zrovna oblíbené činnosti. Způsobů, jak nové záclony pověsit, je hned několik – záleží i na tom, na co budeme záclony věšet (garnýže, kolejnice, lanka nebo záclonové tyče). Dříve byly hodně používané kolejnice, v posledních letech roste obliba záclonových tyčí a lanek. Důležité pravidlo je, že jak záclony, tak závěsy by měly končit buď těsně pod oknem a nebo těsně nad podlahou. Garnýže by pak měly být o pár centimetrů delší než je délka okna, aby ho záclony pokryly celé. V případě, že máme okno menších rozměrů, můžeme místo garnýží koupit záclonové tyče ve větší délce a okno tak bude opticky vypadat větší. Hodně důležité je samozřejmě také to, abychom si před nákupem vše důkladně přeměřili – je lepší když si koupíme záclony o trochu větší, než kdyby pak byly příliš krátké Nejen u záclon a závěsů, ale i u garnýží, záclonových tyčí atd. si už můžeme vybrat z široké nabídky různých druhů, které se dělají z různých materiálů – např. záclonové tyče můžeme mít hliníkové, mosazné, dřevěné, železné atd. Stejně tak garnýže se vyrábějí ze dřeva, plastu, kovu atd. Luxusní garnýže se pak dělají třeba z mosazu nebo nerezu.

Kde koupit záclony?

Pokud potřebujeme koupit nové záclony do našeho bytu nebo domu, můžeme je koupit v klasickém kamenném obchodě a nebo si je vybrat z pohodlí domova na internetu. Výhodou nákupu přes internet mohou být jednak nižší ceny, ale především mnohem větší výběr než u běžného obchodu. Obchodů se záclonami je dnes už velké množství a vybrat si můžeme z nesmírně široké nabídky různých motivů a vzorů. V každém případě, pokud kupujeme nové záclony, je důležité abychom si předem změřili jak vysoké a široké mají být, abychom pak nezjistili, že jsme si koupili špatné rozměry.

Záclony pro děti

Kromě klasických a krajkovaných záclon, které používá většina lidí, si ale můžeme koupit i záclony dětské, které nás zaujmou různými kreslenými motivy. Pokud jde o materiál, tak se často jedná o záclony z voálu s potiskem. Dětské záclony tak můžeme mít např. s Mickey Mousem, kačerem Donaldem, Medvídkem Pú, Prasátkem Pepinou, Křemílkem a Vochomůrkou a mnoha dalšími kreslenými postavičkami. Dětské záclony se dělají v různých velikostech a dají se koupit i za velmi příznivé ceny. Záclon pro děti je na trhu široký výběr a koupit je můžeme jak v běžných obchodech s textiliemi, tak ve specializovaných e-shopech, kde najdeme ještě širší nabídku než v kamenných obchodech.


Reklama:


Bytové vodoměry

Spravedlivé rozúčtování vody. Instalace a výměna kvalitních vodoměrů.

Zahradní a bytové potřeby

Velký výměr zahradního a bytového nábytku. Akční ceny

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!